Sypialnia na poddaszu - jak ją zaaranżować?
   04/19/2024 12:45:00     Home
Sypialnia na poddaszu - jak ją zaaranżować?

Aranżacja sypialni na poddaszu jest nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że musi być przysłowiową drogą przez mękę. Jeśli właściwie podejdziesz do tematu, to stworzysz funkcjonalną przestrzeń sprzyjającą relaksowi, mimo często niesprzyjających rozwiązań z którymi przyjdzie Ci się mierzyć. Mamy dla Ciebie kilka cennych porad z pomocą których urządzisz sypialnię na miarę swoich potrzeb. Sprawdź o jakich mowa!

Sypialnia na poddaszu - przede wszystkim funkcjonalność

Sypialnia na poddaszu, nawet, jeśli nie grzeszy metrażem, może stać się synonimem relaksu, bardzo osobistą i przytulną przestrzenią. Warunek jest jednak jeden. Zanim zaczniesz myśleć o jej aranżacji, uświadom sobie, że najważniejsza jest funkcjonalność. Mówiąc o sypialni na poddaszu, najczęściej mamy do czynienia ze skosami. Tego typu przestrzeń jest wymagająca i trzeba do niej podejść w odpowiedni sposób. 

 

Skup się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu potencjału, jaki daje Ci metraż. W przypadku skosów bardzo istotną kwestią determinującą urządzenie sypialni ze skosami jest ściana kolankowa - a dokładniej jej wysokość. Jeśli więc jesteś dopiero na etapie tworzenia projektu domu, koniecznie zwróć na nią uwagę. Im wyższa, tym więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli jednak masz do czynienia z niską, to nie załamuj rąk. Zawsze możesz wykorzystać przestrzeń jako schowek stawiając na potencjał regałów modułowych lub pojemników.

Na funkcjonalność sypialni ze skosami na poddaszu składa się wiele czynników - od podzielenia wnętrza na strefy, po inwestycję w skrojone na miarę potrzeb meble (najczęściej potrzebna jest pomoc stolarza) i odpowiednie oświetlenie. Zadbaj więc o to, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni i mówiąc kolokwialnie - nie zagracić jej. Bez względu na to, czy mówimy o dużym metrażu, czy też o sytuacji, w którym jest go jak na przysłowiowe lekarstwo. 

Aranżacja sypialni na poddaszu - gdzie ustawić łóżko?

Wystrój sypialni na poddaszu powinien być zaplanowany w taki sposób, aby przebywanie w niej sprawiało Ci prawdziwą przyjemność. Duża w tym rola zarówno odpowiednio dobranej kolorystyki, jak i wyposażenia. Nie mamy wątpliwości, że sercem każdego salonu sypialnianego jest łóżko, a wybór najczęściej pada na to małżeńskie - nawet jeśli w grę wchodzi przestrzeń dedykowana singlowi. No bo kto nie marzy o tym, aby wyspać się na wielkim materacu?

 

Kluczem do sukcesu jest postawienie na model, który swoimi wymiarami nie przytłoczy wnętrza i nie pozbawi go funkcjonalności. Musisz mieć na uwadze to, że powinieneś mieć do niego swobodny dostęp - najlepiej z trzech stron. Nie może być mowy o sytuacji, kiedy wstając z łóżka uderzasz głową o ścianę.

 

Wielu właścicieli sypialni na poddaszu ustawia łóżko pod ścianką kolankową, czyli tą ze skośnym sufitem. Zazwyczaj masz do czynienia z dość niskim - ok. 100 cm lub mniej. Jeśli w grę wchodzi np. 80 cm, pomyśl o dostawieniu za meblem komody lub szafki - to świetny trik na to, aby maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni do przechowywania i jednocześnie nie martwić się każdego ranka o nabicie sobie guza na głowie.

 

ZŁOTY (BIAŁY HDF) - LAMELE NA PŁYCIE HDF - LAMEO_HB114 to propozycja do sypialni pod skosami w stylu nowoczesnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pojawiła się również w towarzystwie innych aranżacji. Przełamaniu konwencji mówimy zdecydowanie TAK!

 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby łóżko małżeńskie postawić przy ścianie bez skosu. Wtedy masz nieco większe pole do popisu - zwłaszcza, jeśli chcesz zafundować sobie efektowne wezgłowie. Nie jesteś zdany tylko na te tradycyjne, tapicerowane. Znakomitą alternatywą są lamele ścienne, których potencjał dekoracyjny robi wrażenie. Mimo swojego minimalistycznego designu, potrafią zmienić aranżację wnętrza o 180 stopni. Co ważne, możesz montować je w dowolnej konfiguracji - nie tylko pionowej - czy też wykonać z nich funkcjonalne półki na książki. Przyjemne z pożytecznym? To mało powiedziane. Wybieraj spośród modeli w bogatej kolorystyce. Prym wiodą lamele drewniane, ale jeśli wolisz bardziej zwariowane klimaty, strzałem w dziesiątkę będą listwy w przepięknym, złotym odcieniu.

Kolory w sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu? Brzmi jak świetny pomysł, zwłaszcza gdy w grę wchodzi niewielki metraż. Chcesz wycisnąć go jak cytrynę? Jeśli odpowiednio “zagrasz” kolorystyką, wówczas możesz spodziewać się efektu WOW.

 

Zacznijmy od dość uniwersalnej zasady. Unikaj zbyt wyrazistych, gryzących w oczy barw, które zamiast wyciszać, będą skutecznie odwodzić Cię od wypoczynku. Stawiaj na odcienie przywodzące na myśl naturę. Barwy ziemi sprawdzą się tutaj znakomicie - jasne brązy, beże, kość słoniowa czy też szarości ukoją zmysły, a przy tym korzystnie wpłyną na optyczne powiększenie przestrzeni.

 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do sypialni na poddaszu wprowadzić nieco dynamiki. Jak to zrobić? Nic prostszego - postaw na tapety ścienne, które w ostatnim czasie przeżywają renesans popularności. Mogą pojawić się zarówno na całej ścianie lub tylko na jej części - w zależności, jaki efekt chcesz uzyskać. Doskonale sprawdzają się do optycznego wydzielenia stref w pomieszczeniu - np. tej dedykowanej spaniu i kącika beauty. Do wyboru masz okładziny w różnych wzorach i stylach. Z powodzeniem wykorzystasz je do dekoracji sypialni glamour, rustykalnej czy też klasycznej. Równie świetnie spiszą się we wnętrzu skandynawskim, a tym bardziej eklektycznym. Pamiętaj jednak o tym, aby design tapety korespondował z pozostałymi elementami aranżacji.

 

Absolutną klasyką gatunku jest również biel - uniwersalna, ponadczasowa, elegancka. Tajemnica jej sukcesu tkwi w tym, że doskonale prezentuje się nie tylko solo, ale i w duetach niczego jej nie brakuje. Przykład? Białe ściany plus drewniane belki charakterystyczne dla strychów to ukłon w stronę sielankowego wystroju. Białe ściany plus cegła? Ta druga jest niezwykle modna i znakomicie wpisuje się w domowe przestrzenie z charakterem.

PŁYTKI CEGLANE LICÓWKA NIKISZ - LC0008 to znakomita dekoracja sypialni na poddaszu, która nie potrzebuje towarzystwa żadnych innych dekorów. Przepięknie sprawdza się w wersji solo. 

Jak udekorować sypialnię na poddaszu? 

Aranżując sypialnię nie możesz zapominać o dekoracjach. To właśnie one nadają jej charakteru i tak potrzebnej przytulności. Wśród nich istotne miejsce odgrywają m.in. rośliny. Bardzo dobrze jest sięgać po kwiaty, które pochłaniają dwutlenek węgla, przetwarzają go w tlen i dodatkowo jeszcze nawilżają powietrze. Wśród nich mowa np. o skrzydłokwiecie. To idealna roślina do sypialni na poddaszu - znakomicie radzi sobie ze słabo oświetlonym stanowiskiem. Niestraszny mu jest półcień. 

 

Dekoracyjnymi sprzymierzeńcami sypialni na poddaszu są listwy dekoracyjne. Sztukateria, bo o niej mowa, przepięknie spisze się w roli ozdoby. Jest znakomitą alternatywą dla obrazów, które często nie sprawdzają się w tego typu pomieszczeniach. Poza tym sięgasz po szalenie modny akcent, który kochają amatorzy dobrego designu. Ponadto jest niezwykle plastyczny - znakomicie koresponduje z większością stylów wnętrzarskich.

Sypialnia pod skosami może również potrzebować towarzystwa luster, które optycznie powiększą metraż. Niemniej dobrze spiszą się w niej różnej maści pledy i poduszki dodające wnętrzu przytulnego anturażu. Do tego dywan, który pojawi się w wydaniu korespondującym z aranżacją i przepis na modną oraz funkcjonalną sypialnię na poddaszu gotowy.  

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dowiedz się więcej