Jak łączyć kolory we wnętrzach?
   04/26/2024 06:30:00     Home
Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Aranżacja każdego wnętrza musi być bardzo dobrze przemyślana i nie ma w tym krzty przesady. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać - tak, aby uzyskać pożądany duet funkcjonalności z modnym designem. W samym środku całego zamieszania znajdują się kolory, bo to właśnie one w dużej mierze wpływają na to, jak będzie prezentować się przestrzeń w domu czy mieszkaniu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie pod tytułem: jak łączyć kolory we wnętrzach? Sprawdź nasze wskazówki!

Łączenie kolorów we wnętrzach, a koło barw - o czym mowa?

Słyszałeś kiedyś o kole barw? Jeśli nie, nic straconego. To nic innego jak graficzny model, który przedstawia ogólne zasady mieszania się barw i powstawania poszczególnych kolorów. Dzięki niemu lepiej zrozumiesz, o co tyle zamieszania. W praktyce znajdziesz na nim dwanaście kolorów, z czego trzy to te podstawowe - czerwony, niebieski i żółty. Na pewno wiesz, że nie można uzyskać ich poprzez zmieszanie innych odcieni.

 

W grę wchodzą również kolory pochodne - zielony, fioletowy i pomarańczowy. Dopełnienie koła stanowi sześć kolorów dopełniających. A co z bielą i czernią? Technicznie rzecz biorąc to nie kolory, a w zasadzie barwy achromatyczne, których możemy być świadkami dzięki zmieszaniu kolorów dopełniających - oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Pewnie zastanawiasz się, po co Ci taka wiedza. Wbrew pozorom jest ona bardzo przydatna. Jeśli zestawisz ze sobą poszczególne barwy, Twoim oczom ukażą się tak zwane harmonie kolorystyczne. Brzmi ciekawie, prawda? Jeszcze ciekawiej będzie, jeśli zastosujesz je w swoich wnętrzach. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich ogromnego potencjału, to warto im zaufać. Efekt WOW murowany.

Łączenie kolorów w mieszkaniu - monochromatyzm na czasie

Monochromatyzm na przestrzeni ostatnich sezonów mocno wspiął się w notowaniach projektantów wnętrz, czemu absolutnie się nie dziwimy. Bardzo wyraźnie zaznacza swoją pozycję w najnowszych trendach wnętrzarskich za sprawą wykorzystania ogromnego potencjału kolorów utrzymanych w bardzo podobnej tonacji. To znakomity przepis na naturalność i harmonię w aranżacjach.

 

TAPETA - SAMOA - 300115RT w ciepłym odcieniu beżu z motywem roślinnym znakomicie wpisze się w monochromatyczną przestrzeń w zestawie z bielą czy kością słoniową.

 

Monochromatyzm w żadnym wypadku nie jest synonimem monotonii. Postawienie na kilka wariacji na temat tego samego koloru prezentuje się znakomicie. Przykład? Biel, kość słoniowa, ecru czy jasny brąz to strzał w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli celujesz w styl hamptons czy skandynawski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po nieco bardziej wyraziste odcienie, np. niebieskie czy zielone. Wszystko zależy od tego, co Ci w duszy gra. Co ważne, monochromatyzm świetnie spisuje się na małych metrażach, więc śmiało wykorzystaj jego mocne strony m.in. w sypialni czy domowym gabinecie.

Jak łączyć kolory we wnętrzach - postaw barwy analogiczne

Postawienie we wnętrzach na połączenie kolorów podobnych do siebie - czy to się może udać? Oczywiście, że tak! Według tego zamysłu, powinieneś wybrać barwy sąsiadujące ze sobą na wspomnianym wcześniej kole. Taka strategia to niezawodny przepis na sukces, a dokładnie przestrzenie, które przepełnione są harmonią i spokojem, co wcale nie oznacza nudy! Wręcz przeciwnie. Mimo że wprowadzenie do domu czy mieszkania bardziej wyrazistych duetów na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco ryzykownym, to dzięki kilku prostym trikom designerskie faux pas na pewno Ci nie grozi.

 

Teraz mała ściągawka. Które kolory pasują do siebie jak ulał?

 

  • żółty, pomarańczowy, czerwony;

  • pudrowy róż, wrzosowy, śliwkowy;

  • pistacjowy, limonkowy, butelkowa zieleń.

 

Pamiętaj jednak o tym, że co za dużo, to niezdrowo. Musisz mieć z tyłu głowy, że w grę wchodzą nie tylko ściany. Meble i inne elementy domowego wyposażenia również wnoszą do wnętrza własną kolorystykę. Nasza rada - wprowadź jeden odcień bazowy, a następnie dwa pomocnicze.

Kolory we wnętrzach - zestawienie kontrastowe na pierwszym planie

Teraz bierzemy na tapet zestawienie kolorów kontrastowych. Łatwo je rozpoznasz, bo leżą dokładnie naprzeciwko siebie na kole barw. Na początku możesz być nieco sceptyczny, czemu wcale się nie dziwimy, ale daj im szansę. Wystarczy, że ułożysz je obok siebie, a błyskawicznie przekonasz się, że to ma sens. I to jaki!

 

Nie bez powodu mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Kontrasty na ścianach mają ogromny potencjał dekoracyjny. Wyglądają bardzo efektownie, wprowadzają do wnętrz ogromną dawkę dynamiki, ale przy tym całość jest niezwykle spójna i przemyślana. Grunt to postawić na właściwe proporcje.

 

To na jakie duety kolorystyczne warto mieć na radarze? 

 

  • czerwień i zieleń,

  • żółty i fioletowy,

  • niebieski i pomarańczowy,

  • pudrowy róż i butelkowa zieleń.

 

To tylko niektóre z propozycji. Pewnie zastanawiasz się, co z nierozłączną parą bieli i czerni? O niej nieco później.

 

W jakich pomieszczeniach kontrasty zdadzą egzamin? Świetnie prezentują się na dużych metrażach, gdzie przestrzeń znosi wszelkie ograniczenia. Znakomicie wyglądają we wnętrzach w stylu glamour, art deco, ale i romantycznych. Pamiętaj jednak o tym, że i tutaj musisz zachować zdrowy umiar. Jeden dominujący kolor wystarczy, a kolejny niech będzie jego subtelnym akompaniamentem.

Łączenie kolorów w salonie i nie tylko - stwórz duet z bielą w roli głównej

Biel wyróżnia się niepodważalną uniwersalnością - tego jesteśmy pewni. Jest wręcz stworzona do tego, aby cieszyć się jej charakterem we wnętrzach - niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone. Sęk jednak w tym, że biel w wersji total w domu czy mieszkaniu to nie jest najlepszy pomysł, choć na papierze wydaje się całkiem sensowny. Jakie ma wady?

 

Nie jest tajemnicą, że białe wnętrza bez przełamania ich inną barwą są po prostu surowe, żeby nie powiedzieć, że sterylne. Jeśli jesteś w gościach nie odczujesz dyskomfortu, jednak na co dzień z pewnością zaczniesz odczuwać mankamenty takiego rozwiązania. Co więc zrobić? Stworzyć połączenie kolorystyczne z bielą w roli głównej, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

 

Absolutną klasyką gatunku jest połączenie bieli z brązem. Dzięki niemu uzyskasz przytulną atmosferę i klimat sprzyjający wypoczynkowi. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu nowoczesnym czy skandynawskim. Naszym zdaniem zestaw białych ścian z lamelami drewnianymi to doskonały pomysł na aranżację przestrzeni np. w salonie czy sypialni. Listwy dekoracyjne wyróżniają się minimalizmem, który ma w sobie “to coś”. To duet modnego designu z klasycznym zacięciem, które pokochali projektanci wnętrz. Co ważne, lamele zamontujesz błyskawicznie i to bez większego doświadczenia w tym temacie.

 

LAMELE S DĄB SUROWY - LMS0029 stworzą bardzo zgrany duet z bielą i przełamią jej surowy charakter.

 

Biel z granatem? Idealna propozycja dla osób, które nie lubią sztampy, ale jednocześnie stawiają na “bezpieczne ryzyko”. Tak, ten oksymoron świetnie podkreśla wyjątkowy sznyt tego zestawienia kolorów we wnętrzach, które dodaje im przysłowiowego pazura. Co ważne, sprawdzi się zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. W tych pierwszych, jeśli postawisz na jedną granatową ścianę, uzyskasz efekt optycznego powiększenia przestrzeni.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dowiedz się więcej