Mała kuchnia z wyspą - jak ją zaaranżować?
   03/23/2024 09:19:00     Home
Mała kuchnia z wyspą - jak ją zaaranżować?

Wyspa w małej kuchni - czy to możliwe? Dla wielu wydaje się to być misją nie do wykonania, ale nic bardziej mylnego! Wystarczy odrobinę przyłożyć się do projektu, a każdy centymetr metrażu traktować na wagę złota, aby sprawić, że marzenie stanie się rzeczywistością. Sprawdź, o czym musisz pamiętać próbując zrealizować plan pt. mała kuchnia z wyspą w roli głównej. 

Mała kuchnia z wyspą - kiedy to rozwiązanie się sprawdzi?

Mała kuchnia bardzo często pojawia się w blokach z wielkiej płyty, chociaż nie jest to rzecz jasna reguła. Niestety w wielu przypadkach na próżno szukać rozwiązań zwiększających metraż - chociażby możliwości, aby połączyć ją z salonem. O ile czasem rozwiązanie pt. mała kuchnia w bloku z wyspą wydaje się być niemalże surrealistyczne, o tyle nie jest mission impossible. Jednak o tym za chwilę.

W jakiej kuchni na pewno sprawdzi się więc wyspa, nawet jeśli nie grzeszy metrażem? We wspomnianym już aneksie. W tej sytuacji możesz wykorzystać jej możliwości w całej krasie. Obejść ją wygodnie, ustawić hokery, a nawet wykorzystać jako przestrzeń do gotowania. Sprawdzi się również wówczas, kiedy nie masz przestrzeni na ustawienie stołu. Bez problemu posłuży jako namiastka jadalni. Nie bez znaczenia pozostaje to, że z jej pomocą możesz podzielić pomieszczenie na strefy - kuchenną i salonową. 

Blat roboczy - na jaką wyspę postawić?

Kiedy mowa o niewielkiej kuchni otwartej na salon, z powodzeniem możesz zastąpić klasyczny barek wyspą. Zwłaszcza, kiedy mowa o pomieszczeniu zaprojektowanym w kształcie litery “L” lub też “U”. Nie zapominaj jednak o tym, aby zachować odpowiednie odległości między wyspą, a szafkami. Z założenia ma Ci ona ułatwić działanie w kuchni, a nie skutecznie stwarzać problemy z przemieszczaniem się. Zgodnie ze sztuką projektowania odległość ta ma wynosić 120 cm. Tak będzie optymalnie. Rzecz jasna nie zawsze są możliwości zachowania wymaganej odległości, wiadomo w przypadku niewielkich pomieszczeń może się to wydać zadaniem niemalże karkołomnym.

Jeśli sięgniesz po najmniejsze modele wyspy (80x60 cm), wówczas zyskasz dodatkowy blat roboczy. Możesz na nim postawić np. komplet noży czy też desek do krojenia. Stwórz sobie kącik do pracy. Komfort zapewni Ci wyspa, która będzie miała wysokość dobraną do wzrostu jej użytkowników, zazwyczaj jest to około 85-90cm.

Jaki kształt wyspy w małej kuchni? W takim przypadku znakomicie sprawdza się prostokąt. Możesz śmiało postawić na jej częściowe zabudowanie lamelami - ażurowe. Zobaczysz, że wprowadzisz do wnętrza lekkość i niesamowite zacięcie dekoracyjne. To ukłon w kierunku nowoczesności i sprawienie, że kuchnia nie będzie przytłoczona. Jest to także znakomity sposób na to, aby wyraźnie oddzielić strefę kuchenną od salonowej. Niewielki nakład pracy, ale za to olbrzymi efekt!

Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu loftowym, nowoczesnym czy też skandynawskim, możesz sięgnąć po płytki ceglane i z powodzeniem zabudować część wyspy. A może powiesisz na nich telewizor? To także znakomity pomysł, zwłaszcza, kiedy na próżno szukać w Twoim salonie dużej przestrzeni.

lamele w kuchni maskujące

LAMELE 30X40 - LAMELE CLASSIC od Lameo i wprowadź je do małej kuchni. Efekt WOW i brak przytłoczenia gwarantowany!

Mała kuchnia z wyspą i stołem - czy to możliwe?

Czy wyspa kuchenna w duecie ze stołem w pomieszczeniu z ograniczonym metrażem mają prawa bytu? Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie projektowania wnętrz, żeby się domyślić, że wprowadzenie tej pierwszej już może stanowić dość spore wyzwanie aranżacyjne. Nie martw się jednak - dla chcącego nic trudnego.

 

Musisz mieć na uwadze dwie, jakże ważne kwestie. Po pierwsze, jak dużo wolnej powierzchni masz do dyspozycji biorąc pod uwagę to, abyś nie musiał przeciskać się między meblami niczym akrobata olimpijski. Po drugie, niezwykle istotny jest kształt kuchni.

 

Stół jadalniany możesz ustawić frontem do wyspy kuchennej - oczywiście, jeśli metraż daje Ci taką możliwość. To bardzo funkcjonalny trik, zwłaszcza we wnętrzach na planie prostokąta. Taka opcja nie wchodzi w rachubę? Warto spróbować swojego szczęścia z dostawieniem mebla obok wyspy kuchennej. Efekt? Przedłużenie jej blatu, co zadziała z korzyścią dla funkcjonalności wnętrza, ale równie wiele wniesie do zestawu jego walorów estetycznych.

 

Niezależnie od tego, na który wariant ostatecznie się zdecydujesz, powinieneś zadbać o spójną stylistykę. Działanie pod tytułem: jakoś to będzie wyglądać, trzeba sobie odpuścić. Na szali jest spójność aranżacji, o którą przecież na pewno Ci chodzi. Rozwiązanie? Zarówno wyspa kuchenna, jak i stół powinny tworzyć zgrany duet. Mamy tutaj na myśli m.in. kolorystykę, materiały czy też formy. Wyspa utrzymana w minimalistycznym stylu będzie pasowała jak kwiatek do kożucha przy stole w wiktoriańskim wydaniu. Co za dużo, to niezdrowo. W małej kuchni każdy detal ma znaczenie.

Wyspa w małej kuchni zamkniętej - czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Wracamy do tematu wyspy kuchennej w małej kuchni zamkniętej. Pamiętaj, że dla chcącego, nic trudnego. Wystarczy, że odpowiednio zaaranżujesz rozmieszczenie szafek, we wspomnianych wyżej kształtach, aby Twoje marzenie o wyspie w małej kuchni się spełniło. Możesz wykorzystać jej potencjał do maksimum. W praktyce zamontuj na niej zlew, albo kuchenkę. To bardzo ekonomiczne podejście do tematu aranżacji. Zauważ, że mimo wszystko zaoszczędzisz przestrzeń. Możesz też pokusić się o to, aby optycznie ją powiększyć za pomocą tapety. Postaw na wzory i kolory, które dodadzą jej dodatkowych metrów. To sprytne i skuteczne. Sam się o tym przekonaj!

 

panele ścienne motyw roślinny bambus

 

Postaw na PANELE ŚCIENNE 3D BAMBOO firmy 3D Surface To przepiękny motyw, który optycznie powiększy przestrzeń i znakomicie ją ozdobi. 





Wyspa kuchenna: ze zlewem czy może z kuchenką?

W aranżacji kuchni - zwłaszcza tej o małym metrażu - liczy się przywiązanie do konkretnego stylu wnętrzarskiego, ale równie wiele znaczenia ma jej praktyczność. Jeśli chodzi o wyspę, tutaj mamy do czynienia z możliwością podzielenia dzięki niej wnętrza na strefy. W praktyce mowa o części kuchennej i salonowej.

 

Wyspa kuchenna wcale nie musi stać się jedynie barkiem. Postaw na mebel w formie sześcianu. To bardzo sprytny trik, dzięki któremu z dziecięcą łatwością zwiększysz powierzchnię do przechowywania, a jak dobrze wiesz, w małej kuchni każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Co ciekawe, ścianka od strony salonu może Ci posłużyć jako telewizyjna - o ile oczywiście jest na tyle wysoka i stabilna. Możesz z niej również wyczarować regał na książki czy rodzinne pamiątki.

 

Czy montaż kuchenki na wyspie kuchennej ma sens? Musisz mieć z tyłu głowy, że takie działanie zmusi Cię do postawienia na większą zabudowę. Powód? Sam sprzęt zajmuje dość sporo miejsca, a trzeba jeszcze doliczyć ok. 40 cm blatów roboczych po obu jego stronach. Musisz także pamiętać o tym, że czeka Cię montaż okapu nad wyspą, a to wymaga odpowiedniego podejścia do tematu.

 

Co ze zmywarką? Tutaj mamy podobną sytuację jak w przypadku kuchenki gazowej czy elektrycznej. Wyspa kuchenna będzie mieć bardzo zbliżone rozmiary. Odpada jednak konieczność montażu okapu niemal na środku sufitu. 

Masz jeszcze trzecią opcję, która może pomóc Ci w zmniejszeniu wymiarów wyspy kuchennej - model jedynie z blatem roboczym. Sam zdecyduj, która opcja będzie dla Ciebie wygodniejsza.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies dowiedz się więcej